Přesunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte <strong>starý prohlížeč</strong> , který bohužel <strong>nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky</strong> . Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například <strong>Google Chrome</strong> nebo <strong>Firefox</strong> , který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Disciplíny

Součástí Odznaku všestrannosti je celkem dvanáct disciplín, které testují vaší pohybovou zdatnost. Některé z disciplín zvládnete v klidu doma nebo na zahradě, k jiným můžete využít například veřejně přístupná sportoviště. Jdete do toho? Registrujte se ZDE a ukažte, jak jste na tom se sportovní všestranností.

Pro získání odznaku je nutné splnit deset disciplín. Prvních devět je povinných, desátá je volitelná – můžete si vybrat mezi během na 1 000 metrů, driblingem a plaváním.

Jak na to?

Přečtěte si krátký popis každé z disciplín, případně mrkněte na přiložené video.

1.Běh na 60 metrů - test rychlosti
Klasická „šedesátka“ s nízkým startem. Zaběhnout si ji můžete na atletickém ovále nebo kdekoliv jinde, když si předem změříte danou vzdálenost. Čas vám může stopovat třeba kamarád. A pak si role obrátíte. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

2. Skok do dálky z rozběhu - test rychlosti a výbušnosti
Zvolte libovolně dlouhý rozběh, odrážíte se jednonož z pevného odraziště s doskokem do písku. Měří se od místa odrazu po poslední stopu zanechanou v doskočišti. Pro tuto disciplínu využijte některé z volně přístupných doskočišť. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

3. Hod medicinbalem (2kg) obouruč přes hlavu vzad - testuje výbušnost dolních končetin
Medicinbal je těžký míč určený k posilování. Najdete ho v každé menší i větší tělocvičně i v řadě dalších sportovišť. Při této disciplíně vezmete medicinbal do obou rukou, postavíte se zády do směru hodu a na jeden nápřah medicinbal přes hlavu odhodíte. Nezapomeňte mít paty chodidel před odhodovou čarou, po odhodu ji můžete přešlápnout. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

4. Shyby na šikmé lavičce po dobu dvou minut - testuje silovou vytrvalost horních končetin
Shyby doporučujeme dělat na klasické švédské lavičce (3,6 metrů) zavěšené na 10. příčce žebřin (145 cm nad zemí). Účastník se položí na desku obličejem dolů. Rukama se drží nadhmatem nebo podhmatem v šíři ramen žebřiny, na které je zavěšená lavička. Poloha nohou nehraje roli. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

5. Skákání přes švihadlo po dobu dvou minut - testuje hbitost a vytrvalost
Švihadlo určitě řada z vás najde doma. Schválně, kolik přeskoků za dvě minuty zvládnete? Pokud budete disciplínu provádět úplně přesně, měli byste každých 30 sekund změnit styl – popředu, pozadu, vajíčko a střídání nohou při přeskocích. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

6. Trojskok snožmo z místa - testuje výbušnost dolních končetin
Trojskok zvládnete klidně i doma na zahradě nebo v parku. Disciplínu je nutné vykonat plynule, bez zastavování při prvním a druhém doskoku. Všechny tři odrazy musí být snožmo, bez meziskoků a při doskocích musí být chodidla na stejné úrovni – vedle sebe. Při doskoku nemusí být chodidla vedle sebe, ale měří se poslední stopa. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

7. Kliky po dobu dvou minut - testuje silovou vytrvalost horních končetin
Jednoduchá disciplína, kterou zná každý. Všechny dívky, ženy, chlapci do 11 let a muži nad 60 let dělají jednodušší kliky – oporem o kolena (tzv. ženské kliky), chlapci a muži ve věku 12 až 60 let dělají kliky oporem o chodidla. Kliky doporučujeme dělat na čisté podlaze nebo na trávníku. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

8. Leh sedy po dobu dvou minut - testují vytrvalost trupu
Podobný princip jako u kliků. Pamatujte na to, abyste měli chodidla celou dobu v kontaktu s podložkou (zemí). Můžete poprosit kamaráda, aby vám nohy u země držel. Cvik se provádí do nejvyšší polohy, kdy se lokty dotknete kolen. Lze i střídat levý loket pravé koleno a opačně. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

9. Hod míčkem (150g) - testuje výbušnost horních končetin
Hod kriketovým míčkem přesně tak, jak ho znáte ze školy. Zvolte libovolně dlouhý rozběh a snažte se “krikeťák” odhodit co nejdále. Pokud nemáte možnost zapůjčit si měřící pásmo, zkuste vzdálenost odkrokovat. Klidně si přizvěte i někoho na pomoc. V disciplíně se pak můžete vystřídat. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

10. a) Běh na 1 000 metrů - testuje aerobní vytrvalost
Využijte buď atletický stadion nebo si kilometrovou trasu změřte třeba v parku. Startuje se z polovysokého startu a klidně k běhu přizvěte i kamarády nebo kolegy. Disciplínu zvládnete všichni naráz. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

10. b) Dribling s basketbalovým míčem po dobu dvou minut - testuje aerobní vytrvalost a hbitost
K této disciplíně vám stačí basketbalový míč a dvě jakékoliv mety na zemi. Mety však od sebe musí být vzdálené deset metrů. Sportovec vyběhne od jedné mety směrem ke druhé a obíhá ji z jedné strany, při návratu obíhá druhou metu z druhé strany (trasa driblingu je tedy ve tvaru osmičky). Při obíhání met dribluje vždy vnější rukou, tj. kolem jedné mety pravou, kolem druhé mety levou rukou. Nevíte si rady? Podívejte se na video!

10. c) Plavání po dobu dvou minut - testuje aerobní vytrvalost
Využijte jeden z plaveckých bazénů o velikost 25 metrů s drahami. Můžete si vybrat, jestli odstartujete z bloku, nebo z vody. Plavete libovolným způsobem, který můžete střídat. Měří se naplavaná vzdálenost v celých metrech za dvě minuty. Instruktážní video není k dispozici.

Podrobný manuál disciplín naleznete zde.