Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Postoj čápa aneb Vyzkoušejte test balančních schopností

Postoj čápa – jedna z disciplín Olympijského diplomu je opravdu nenáročná na prostor i na čas. Poměřit se v ní může klidně celá rodina. Jak na to? Pojďte do toho s námi!

Postoj čápa aneb Vyzkoušejte test balančních schopností

Testem "postoj čápa" hodnotíme úroveň tzv. rovnováhových schopností, jejichž podstatou z hlediska sportu je schopnost udržet stálou polohu těla s minimálními výchylkami (kolísáním). K udržení rovnováhy slouží poměrně složité, převážně reflexní regulační mechanismy. Zpravidla se zdůrazňuje význam vestibulárního aparátu, propriorecepce (tzv. hlubokého čití) a zrakové kontroly.

Jak disciplínu správně provádět?

- Žák se postaví v pohovu oběma chodidly na křížek a dá si ruce v bok.

- Pak zvedne jednu nohu a položí patu zvednutého chodidla na stranu druhé nohy pod koleno.

- Koleno zvednuté nohy směřuje do strany. Když žák dosáhne rovnováhy, zavře oči a promění se v čápa, spusťte stopky.

- Pokus končí, když se zvednuté chodidlo oddálí od kolena, žák otevře oči, aby se podíval, kam padá, dá ruce z boků nebo se chodidlem pošoupne mimo místo označené páskou.

- Ani poskakování s cílem získat zpět ztracenou rovnováhu není povoleno.

- Udělejte dva pokusy a zaznamenejte čas se zaokrouhlením k nejbližší vteřině.

- Žák si přitom může vybrat, na které noze chce jako čáp stát, nohy se nemusí střídat.

- Maximální čas je 60 vteřin.

- Počítejte lepší z obou výsledků.

Jaké jsou vhodné sporty pro dítě s dobrou schopností rovnováhy?

Rovnováha je velmi důležitá pro většinu sportů. Zásadní je pro sporty, které vyžadují stabilní postoj (např. střelectví), sporty, kde je malá oporná plocha (kladina, brusle), nebo je oporná plocha nestabilní (lyže, surfing, windsurfing), popř. v kombinaci všech těchto podmínek. Specifickou situací jsou sporty, kde se soupeři snaží vychýlit vzájemně z rovnováhy (judo, zápas, rugby apod.)