Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

TIP na lednovou disciplínu: Hluboký předklon, test zádové flexibility

TIP na lednovou disciplínu: Hluboký předklon, test zádové flexibility

Hloubka předklonu v sedu slouží k orientačnímu posouzení flexibility zádového svalstva a svalstva dolních končetin. Flexibilita nám indikuje možnosti maximálního rozsahu (amplitudy) pohybu v kloubních spojeních. Jedná se tedy o test, kdy odhadujeme, jak velký rozsah pohybu má jednotlivý cvičenec a zda tento rozsah nelimituje možnosti provádět pohyb s potřebnou technikou a s dostatečnou výslednou efektivitou.

U většiny sportů není potřebná extrémní pohyblivost, ale normální či lehce zvýšená úroveň pohyblivosti má profylaktický (preventivně ochranný) cíl – tedy předcházet zraněním vzniklým z nadměrného natažení vazů a svalů při soutěži.

Jak disciplínu správně provádět?

· Předklon se provádí ze sedu snožný (kotníky a kolena spojeny) s předpažením a dlaněmi položenými na měřícím boxu (bedna, lavička…)

· Předklon s posunem dlaní po boxu se provádí pomalu. V úrovni chodidel je nulový bod.

· Hodnotí se délka dosahu prostředních prstů na centimetrovém měřidle

Jaké jsou vhodné sporty pro dítě s výraznou zádovou flexibilitou?

Kloubní pohyblivost je významná především pro sporty tzv. technicko-estetické, jako je gymnastika, krasobruslení či skoky do vody, kde je vysoký rozsah pohybu vyžadován při mnoha cvicích, dále v některých úpolových sportech (karate, taekwon-do), kde provedení některých technik (především kopů) vyžaduje vysokou úroveň flexibility.