Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Podělili se, i když nemuseli. ZŠ a MŠ v Úhonicích napsala příběh o fair play

Podělili se, i když nemuseli. ZŠ a MŠ v Úhonicích napsala příběh o fair play

Férové jednání v dnešní době má význam: funguje jako příklad vzorného chování, ukazuje správný směr, jakým by se člověk v životě měl ubírat. Jeden ukázkový příklad fair play přinesl i letošní ročník Sazka Olympijského víceboje. Postarala se o něj ZŠ a MŠ v Úhonicích.

Podle pravidel byli třetí. O své místo se dělit nemuseli, ve vyplňování výsledků byli totiž o něco rychlejší než ZŠ a MŠ Dolní Lánov. Právem jim tak náležel poukaz na sportovní vybavení v hodnotě 20 000 korun.

Učitelka a garantka projektu Tereza Vítková se ale rozhodla jinak. „Loni jsme těsně skončili čtvrtí, strašně to mrzelo nejen mne, ale i kolegy a děti. Tak jsem si říkala, že jim to udělat nemůžeme, že se musíme rozdělit. Přišlo mi to fér, měli jsme stejný počet bodů. Nemyslím si, že záleží na tom, kdo výsledky zadá dříve.“

Po poradě s kolegy, kteří nápad Terezy Vítkové jednohlasně přijali, se tak zaradovali v Dolním Lánově. Namísto „bramborové medaile“ se mohli těšit na poukaz v hodnotě 10 000 Kč. „Byli neuvěřitelně šťastní. Paní učitelka mi ještě několikrát volala a mailovala, že mockrát děkuje, že jsme jim udělali obrovskou radost,“ vyprávěla Tereza Vítková, která v Úhonicích letos k vysvědčení dovedla žáky druhé třídy.

Její počin potěšil i Martina Doktora, sportovního ředitele Českého olympijského výboru a místopředsedy Českého klubu fair play, který jí i celé škole při vyhlašování výsledků v prostorách Fan Zone Českého olympijské týmu v OC Quadrio poděkoval. „Díky takovému jednání děti uvidí ten správný směr, a to nejen ve škole, ale i v životě,“ řekl Doktor.

Od Květy Peckové, předsedkyně Českého klubu fair play, dostaly obě učitelky osobní dopis. Do obou škol navíc poputuje i pingpongový stůl jako odměna za příkladný čin. Ten ocenila také Tereza Čeňková ze Čtyřlístku, který k fair play neodmyslitelně patří. I bez ohledu na dodatečné ocenění by se Tereza Vítková dle svých slov v budoucnu zachovala stejně. Daleko důležitější pro ni totiž je pocit z dobrého skutku.

Vítězné školy Sazka Olympijského víceboje 2015/2016

Do 100 žáků:

Základní škola a mateřská škola Rynárec

Masarykova ZŠ a MŠ Kunvald

Základní škola a mateřská škola, Dolní Lánov

Základní škola a Mateřská škola Úhonice

101 - 200 žáků:

Základní škola a Mateřská škola, Bílá Třemešná

Základní škola Vidče

Základní škola a Mateřská škola Hořičky

201 - 300 žáků:

Základní škola Lipůvka

Základní škola Brodek u Prostějova

Základní škola Petra Bezruče a mateřská škola, Třinec

301 - 450 žáků:

Základní škola Měřín

Základní škola Vratimov, Datyňská 690

Základní škola Karla Klíče Hostinné

Nad 450 žáků:

Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora, Jiráskovy sady 387

Základní škola, Uherský Brod, Mariánské náměstí 41

Základní škola Pelhřimov, Na Pražské 1543