Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Neskutečné! Oskol Kroměříž posedmé ovládl Republikové finále

Je to zlatá parta! Žáci Základní školy z Oskola Kroměříž už posedmé vyhráli Republikové finále Odznaku všestrannosti. Stali se tak nejlepším ze 73 týmů, které na tradiční akci v Brně startovaly.

Neskutečné! Oskol Kroměříž posedmé ovládl Republikové finále

Omlazený tým, méně tréninku a vyrovnávání se s následky covidové doby, kdy děti příliš nesportovaly. Letos si družstvo Oskolu Kroměříž příliš nevěřilo, že by mohlo Republikové finále opět ovládnout.

„S těmi nejmladšími dětmi jsme přes léto skoro vůbec netrénovali, protože byly na prázdninách u prarodičů a nebyly nám k dispozici. Budeme se ale snažit, abychom byli opět mezi nejlepšími,“ říkala po prvním dni Republikového finále učitelka a trenérka žáků z Oskolu Marta Bajerová.

Její svěřenci nakonec předvedli neuvěřitelný výkon ve druhém dni a vyšvihli se znovu na první místo soutěže, do které nastoupilo 584 účastníků z celé České republiky.

Zlatý patron

Jaké je tajemství úspěchu zlaté party z Kroměříže? „Kouzelnou hůlku nemáme, jen se všem disciplínám desetiboje pravidelně věnujeme,“ napověděl soupeřům učitel Vítězslav Tesařík, který se s kolegyní Bajerovou kroměřížským žákům poctivě věnuje právě v hodinách tělocviku i mimo ně.

Republikové finále je složeno z deseti disciplín, jež musí týmy absolvovat ve dvou dnech. Jde například o kliky, skákání přes švihadlo, dribling s basketbalovým míčem, skok do dálky nebo hod kriketovým míčkem.

I letos snažení malých závodníků sledovali čeští olympionici. Patronem dvanáctého Republikové finále Odznaku všestrannosti Sazka Olympijského víceboje byl Jan Kůrka. Od zlatého střelce z her v Mexiku 1968 dostal nejlepší tým stříbrné pamětní medaile od České mincovny, na nichž byl právě Kůrka vyobrazen. „Je to pro mě pocta. Jsem navíc moc rád, že mohu být opět na této skvělé akci, kde sportují stovky dětí z celé republiky. Sport je do života velice důležitý!“

Každý z účastníků, který dosáhl svými výkony na Odznak všestrannosti určité úrovně, si odnesl z atletického stadionu VUT odznak ze speciální edice k letošnímu republikovému finále s vyobrazením bronzové lyžařky z Vancouveru 2010 Šárky Strachové, která je nyní předsedkyní Českého klubu fair play. „Hrajte všichni fair a řiďte se pravidly fair play nejen ve sportu, ale i v životě,“ řekla dětem Strachová.

Doprovodný program

Kromě sportování si děti mohly užít zábavu i v BeActive vesničce, kde svou techniku představovala Policie ČR nebo automobilka Toyota. Na trenažérech si navíc mohly vyzkoušet veslování nebo zahrát si basketbal na vozíku u stanoviště Českého paralympijského týmu.

Velice oblíbenou akcí je exhibice olympioniků. Před dětmi sportovali tenistka Lucie Šafářová, lukostřelkyně Marie Horáčková nebo dráhový cyklista Tomáš Bábek. Na památku se pak všem zájemcům podepsali.

Republikové finále je tradičně součástí Evropského týdne sportu, iniciativy Evropské komise na podporu sportu a pohybové aktivity v celé Evropě.

Kompletní výsledky níže ke stažení: