Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Nadvláda pokračuje! Základní škola z Kroměříže podeváté opanovala finále Sazka Olympijského víceboje

Nepřemožitelní. Žáci základní školy Oskol z Kroměříže už podeváté vyhráli Republikové finále Odznaku všestrannosti. Na vrcholném klání 14. ročníku projektu Sazka Olympijský víceboj své síly poměřilo přes šest set mladých sportovců ze 189 škol. Za zlaté tažení převzal vítězný tým vedle poháru a medailí také speciální mince s Lucií Šafářovou od České mincovny.

Nadvláda pokračuje! Základní škola z Kroměříže podeváté opanovala finále Sazka Olympijského víceboje

Atletický stadión VUT ožil ve čtvrtek slavnostním zahájením, na kterém se tradičně podílela rovněž Armáda a Policie České republiky. Pak už vypukly boje o prvenství v deseti disciplínách. Mladí sportovci soutěžili například ve skoku do dálky, skoku přes švihadlo, shybech nebo v hodu kriketovým míčkem. „Od samotného začátku běželo všechno jako po másle. Přispělo tomu i počasí, protože když je krásně a teplo, tak to člověk vnímá úplně jinak. Netrpělivě jsme v průběhu čekali, jestli Oskol obhájí prvenství, nebo ne,“ odkázala pořadatelka a atletka Šárka Kašpárková k teď už devět let trvající neporazitelnosti základní školy z Kroměříže.

Navzdory tomu, že všichni chtěli dosáhnout co nejlepších výsledků, nezapomínali závodníci na jednu z olympijských hodnot – fair play. Gesto férového chování předvedla Nela Moisesová ze základní školy v Rýmařově, která upozornila na špatně zaznamenané výsledky i přes to, že to pro ni znamenalo propad ve výsledkové listině.

S podporou olympioniků

Republikového finále se pravidelně koná na začátku školního roku. „Děti musí na Republikové finále trénovat i o prázdninách, alespoň nelení a celá akce přispívá k jejich pohybu. Navíc tady mají možnost setkat se s olympioniky, kteří jsou pro ně vzory. Letos jich dorazilo téměř šedesát,“ hodnotila význam celé akce Kašpárková, bronzová medailistka z Atlanty a pokračovala: „A když to vezmu ze svého pohledu, tak za mě takové akce nebyly. Ale je plno akcí, na které vzpomínám ráda, a proto věřím, že až děti budou v mém věku, budou svým dětem vykládat, jak jezdili na Republikové finále Odznaku všestrannosti do Brna a jak si to tam užili a kolik odtud mají kamarádů. Doufám, že se jim to tak zaryje do paměti, že i své děti povedou ke sportu.“

Letos se navíc na tradiční akci v Brně představilo také turecké družstvo z oblasti zasažené zemětřesením. „Chtěl jsem, aby turecké děti viděly, jak u nás v Česku vypadá taková řekněme vrcholná úroveň pořádání letitého a velice úspěšného školního projektu. A zároveň jsem si myslel, že by to pro ně byla obrovská motivace a zkušenost,“ prozradil tělocvikář a trenér basketbalu Jiří Marvan, který stojí za jejich pozváním.

Zážitky se počítají

Kromě zúčastněných žáků si několik disciplín vyzkoušeli rovněž olympionici a další čeští sportovci. Na exhibici dorazili tenistka Lucie Šafářová, dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor, zlatý hokejový brankář z Nagana Milan Hnilička, vodní slalomářky Klára Kneblová a Barbora Galušková či účastnice reality show Survivor Veronika Přikrylová.

Vedle soutěžní atmosféry ale byly oba dva dny prolnuty smíchem a zábavou. „V posledních letech otevíráme Be Active vesničku, kde jsou připravené zábavné i soutěžní aktivity. Doprovodný program nám také připravuje Armáda a Policie České republiky. Je tady například ukázka psovodu nebo bojových a dalších situací. Snažíme se, aby to nebylo jenom o závodech, ale aby si děti odvezly i zážitky,“ uzavřela Kašpárková..