Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Finále OVOV znovu na jihu Moravy. Do Brna se sjedou stovky dětí i olympijské legendy

Finále OVOV znovu na jihu Moravy. Do Brna se sjedou stovky dětí i olympijské legendy

Tenhle stadion už ti ostřílení závodníci dobře znají. Republikové finále Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů, které proběhne 8. a 9. září 2017, totiž po roce znovu míří na brněnský atletický stadion pokrytý moderním, sytě modrým mondem. „Loni jsme měli velmi pozitivní ohlasy. V Brně je velmi útulný stadion, všude je blízko a všichni mají i k sobě blízko,“ vysvětluje bronzová olympijská medailistka v trojskoku Šárka Kašpárková, jedna z organizátorek republikového finále. „Navíc nám skvěle vyšlo počasí. Budeme snažit, aby zase všichni odjížděli spokojení.

Do republikového finále osmého ročníku OVOV, který založili olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle, a který je součástí projektu Sazka Olympijský víceboj, je přihlášeno 640 dětí ze 196 škol. Přijede s nimi 250 učitelů, z nichž mnozí také soutěží v deseti disciplínách.

Tým České olympijské nadace a vesnička BeActive

Jeden tým vytvoří i děti, které podporuje Česká olympijská nadace. Právě nadace, která umožňuje sportovat dětem, jimž v tom brání nedostatek peněz, se postará o velkou část doprovodného programu.

Připravili jsme BeActive vesničku, kde si všichni návštěvníci mohou vyzkoušet různé sportovní aktivity včetně lukostřelby, netradičního provedení ping pongu nebo simulátoru surfování. Jednou z novinek je letos trenažér golfu,“ vypočítává Martina Voříšková, manažerka České olympijské nadace. „Chceme také ukázat, že sportovat se dá bez ohledu na věk nebo finanční či zdravotní limity, a že sport spojuje. Proto zájemci budou moci nahlédnout i do sportu handicapovaných. K vyzkoušení bude například handbike, nebo běh poslepu s vodičem na vytyčené dráze. V rámci besed pak budou moci návštěvníci vyslechnout příběhy a zkušenosti úspěšných handicapovaných sportovců.“

Doprovodný program bude probíhat v pátek od 10.00 do 16.00 a v sobotu od 8.30 do 13.30. Samotné republikové finále začne v pátek 8. září v 9.00 slavnostním zahájením na Atletickém stadionu VUT Brno.

Legendy českého sportu

V Brně znovu nebude chybět autogramiáda olympioniků, v jihomoravské metropoli se jich vystřídá 72 včetně cyklisty Jiřího Dalera, atletky Taťány Netoličkové, veslařů Oldřicha a Pavla Svojanovských, gymnastek Věry Růžičkové či Adolfiny Tačové a dalších.

Své umění předvede v exhibici i současná generace olympioniků, především ambasadoři projektu Sazka Olympijský víceboj a mistři světa – kladivář Lukáš Melich, stolní tenistka Iveta Vacenovská, basketbalistka Iva Večeřová či výškařka Michaela Hrubá. „Exhibice bude mít i tentokrát formát v podobě soutěže družstev,“ říká Kašpárková. Českých reprezentantů však do Brna dorazí mnohem víc.

Sportovní zápolení v deseti disciplínách by se neobešlo bez organizační pomoci policistů a vojáků. „Vojáci budou plnit roli rozhodčích a policisté roli mentorů a vedoucích družstev,“ popisuje za organizátory Petr Marinčič. „Kromě toho předvedou ukázky ze svých profesí, policisté budou mít na stadionu psovody a vojáci zase techniku, se kterou působili na zahraničních misích.“

Jdeme do finále

Finále skončí v sobotu odpoledne, kdy budou vyhlášeni vítězové soutěže jednotlivců i týmu. Medaile předají Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru nebo trojnásobný olympijský medailista a čerstvý mistr světa na kajaku Josef Dostál. „Do Brna se na předávání medailí moc těším, protože to je pro všechny sportovce velký zážitek. A věřím taky, že i já můžu být pro děti motivací do dalšího sportování,“ vzkazuje Dostál. Vítězství v soutěži družstev obhajuje Základní škola Oskol Kroměříž.

Odznak Všestrannosti Olympijský Vítězů založili olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle, aby motivovali děti ke sportu, všestrannosti a překonávání sebe sama. Plnit desítku disciplín a získávat bronzové, stříbrné, zlaté nebo diamantové odznaky mohou děti i dospělí. Pro školáky jsou připravena také soutěžní okresní a krajská kola, ze kterých se mohou kvalifikovat až do republikového finále. Podrobné informace k finále najdete ZDE.

Odznak je součástí Sazka Olympijského víceboje, společného projektu Českého olympijského výboru a Sazky, jehož cílem je ukázat dětem sport jako součást zdravého životního stylu bez ohledu na jejich výkony. Další ročník projektu odstartoval už 1. září 2017.

Republikové finále je opravdu velkolepým a více než důstojným vrcholem každého ročníku Sazka Olympijského víceboje. Primárním cílem celého projektu je ukázat co nejvíce dětem po celé republice sport, jako skvělou náplň volného času. Daří se nám rok co rok rozhýbat stovky tisíc školáků, z nichž někteří i díky víceboji sbírají úspěchy už i na mezinárodním poli. Osobně jsem přesvědčen, že se v řadách vrcholových sportovců brzy objeví jedinci, kteří se zúčastnili našeho republikového finále,“ říká Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

Jak vypadá republikové finále OVOV? Podívat se můžete ZDE.