Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Byla to legrace! Úspěšní sportovci vám popíšou, jak vzpomínají na školní tělák

Jistě je ještě mnoho těch, kteří si při vzpomínce na tělák vybaví hlavně bílá trička a modré nebo červené trenýrky. Ty doby jsou dávno pryč, povinné úbory na tělesnou výchovu už dávno nefrčí, a tak u mladších ročníků na takové vzpomínky nenarazíte. Co ale napříč generacemi zůstává podobné je, že ho někdo miloval a jiný se mu snažil vyhýbat. A kupodivu stejně to mají i sportovci.

Byla to legrace! Úspěšní sportovci vám popíšou, jak vzpomínají na školní tělák

„Já na něj vzpomínám velice rád, protože my jsme měli skvělého tělocvikáře, který v nás dokázal probudit vášeň pro sport,“ popsal Martin Doktor, dvojnásobný olympijský šampion v rychlostní kanoistice a dnes sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

„Dokázal nakombinovat to, co je dobré umět, což znamená gymnastiku a atletiku, s takovým tím fotbálkem, který nás bavil. Bylo strašně důležité, že tohle oboje dělal. Tělocvikáři mají obrovskou část zásluhu na tom, že děti sportujou.“

Taky hokejový brankář Milan Hnilička, olympijský vítěz z Nagana, nedá na tělák dopustit. „Jsem z generace, která hodně sportovala a jestli bych měl porovnat hodiny matematiky a češtiny vůči tělocviku, tak to bylo k neporovnání, my jsme se nemohli dočkat hodin tělesné výchovy. Jednak nás to samozřejmě bavilo a já jsem měl navíc štěstí, že jsem chodil i do sportovní školy, takže tam to ani nemělo kam uhnout,“ smál se Hnilička.

Šárka Strachová, bronzová olympijská medailistka a mistryně světa v alpském lyžování, nejenže střídala školy v Praze a v Krkonoších, když to šlo, zmizela na zasněžené kopce. „Upřímně vzpomínám na ty klasické tělocviky – vybíjenou, gymnastiku. Byla to vždycky legrace, ale potom už jsem dávala přednost mým tréninkům a když to šlo, ze školy jsem utíkala,“ zavzpomínala.

Ale co mladší generace?

„Na základce jsem ho měla docela ráda, ale na střední jsem mu spíš snažila vyhýbat. Jsem v tomhle taková líná, když nemusím, tak to nedělám,“ vysvětlila s úsměvem Barbora Galušková, juniorská mistryně světa ve vodním slalomu. „Bavilo mě možná běhání. Jo a taky volejbal, ale na něj extrémně marná. Tým jsem nikdy moc nepotahala, ale bavilo mě to.“

Dost podobně je na tom její parťačka z reprezentace a rovněž juniorská mistryně světa Klára Kneblová. „Neměla jsem k němu nejpozitivnější vztah, jelikož jsme hráli hlavně týmové sporty s míčem, což mi opravdu nejde. Většinou míč skončil na něčí hlavě,“ prozradila. „Ale je to super pro lidi, kteří nesportujou a tolik se nehýbou. Mají aspoň nějaký pohyb.“