Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Školáci si vyzkoušeli prvky z přípravy hvězd

​S vodním slalomářem Jiřím Prskavcem posilovali školáci břicho a zkoušeli balancovat na gymnastickém míči, stříbrný olympijský medailista z peřejí Vavřinec Hradilek jim zase dovezl pádlovací trenažér. Kajakářský mistr světa Josef Dostál učil děti, jak s pomocí startů z různých pozic natrénovat výbušnost. Atletka Denisa Rosolová jim přivezla malé překážky, jež sama používá v přípravě. Trojskokanka Šárka Kašpárková zase dala žákům tipy na skokanská cvičení.

Školáci si vyzkoušeli prvky z přípravy hvězd

To vše – a mnohé další – zažili školáci v rámci Tréninků s olympioniky, při nichž se úspěšní čeští sportovci setkali a zasportovali si se žáky z 29 nejaktivnějších škol druhého pololetí tohoto ročníku Sazka Olympijského víceboje. Šňůra cest po školách trvala necelých pět týdnů, organizační tým při ní nacestoval 6500 kilometrů.

„Je úžasné, jak děti při tréninku s olympioniky ožily,“ říkala Olga Žalmanová, ředitelka školy v Nečtinách. „Mají tělocvik ve škole a přestože jsme na vesnici, asi tolik nesportují. Ve škole jsou do tří čtyř hodin a pak už sedí ani ne u knížky, ale u počítače. Do Sazka Olympijského víceboje jsme se zapojili i proto, abychom děti vyprovokovali i k tomu, aby trénovaly doma.“

V Nečtinách si školáci zasportovali s lyžařem Dušanem Kožíškem, házenkář Vladimír Jarý pro ně připravil soutěž s míči. Zapojily se i další legendy – světová rekordmanka na osmistovce Jarmila Kratochvílová připravila běžecká cvičení a štafety. Se šermířem Alešem Deptou si děti nejen vyzkoušely šermířské pohyby, ale také si mohly prohlédnout a vyzkoušet speciální vybavení. S Janem Mazochem a Patrikem Chlumem školáci otestovali některé prvky z přípravy skokanů na lyžích a sdruženářů. Na řadě tréninků nechyběl Oldřich Svojanovský, předseda Českého klubu olympioniků, jehož členové se zúčastnili všech akcí.

Úspěch mělo cvičení krasobruslaře Tomáše Vernera na koordinaci, sjezdař Ondřej Bank ukázal dětem zdravotní cviky s posilovacími gumami. Mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal zařadil přetahování lanem, biatlonistka Veronika Vítková běžeckou štafetu s překážkami a různými cviky.

S olympijskou vítězkou Mirkou Knapkovou trénovali školáci týmovou spolupráci – třeba při přendávání laviček přes hlavu.

„Týmová spolupráce je důležitá, proto jsem chtěla, aby si děti vyzkoušely, jak umí spolupracovat v družstvu,“ řekla olympijská vítězka z Londýna 2012. Na svém stanovišti se inspirovala počtem členů veslařských posádek, děti tak absolvovaly běžecké štafety zakončené pěti dřepy obkročmo přes lavičku nejprve po jednom, poté po dvou, po čtyřech a nakonec po osmi.

Při Trénincích s olympioniky sportovali školáci ze třetích až devátých tříd, ty nejmenší žáčky provázely opičí dráhou postavičky ze Čtyřlístku – Myšpulín, Fifinka, Pinďa nebo Bobík. Na řadě škol se zapojili učitelé, dobrovolníci ze Sazky a místní trenéři – v Kopřivnici nechyběl třeba úspěšný hokejista Radek Bonk. Celým programem provázeli Jan Weber, sedminásobný mistr světa a Evropy ve freestyle footbagu, nebo jojer Robert Kučera, mistr České republiky a Evropy. Pro malé diváky vždy zařadili exhibiční ukázku svého umění.

Na sportovce čekala krásná přivítání i dary. Například pro Tomáše Vernera složily děti písničku, Jiří Prskavec dostal k narozeninám dort ve tvaru čtyřlístku, Ondřej Bank byl obdarován sádrou a Veronika Vítková se těšila z oblíbené čokolády.

Teď naopak čekají dárky na děti, jež splnily všechny disciplíny Sazka Olympijského víceboje – na konci školního roku obdrží sportovní vysvědčení, z nějž se díky analýze SportAnalytik dozvědí svůj pohybový typ a dostanou doporučení na sporty, které jsou pro ně nejvhodnější. Zároveň získají i přehled oddílů ve svém okolí, kde se sportu mohou věnovat na webu www.sportvokoli.cz.