Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Sazka Olympijský víceboj pro více škol! Alternativní disciplíny jsou v programu napevno

Ne všechny školy mají potřebné vybavení a prostory, aby mohly efektivně a dle pravidel absolvovat disciplíny Olympijského diplomu a Odznaku všestrannosti. „V loňském roce jsme proto na školách, které nemohou plnohodnotně plnit naše disciplíny, testovali takzvané alternativní disciplíny. Na základě podrobného vyhodnocení zařazujeme v letošním roce část z nich do našeho programu a tím umožníme více dětem a školám splnit Olympijský diplom nebo Olympijský odznak,“ říká Petr Marinčič, projektový manažer Sazka Olympijského víceboje.

Sazka Olympijský víceboj pro více škol! Alternativní disciplíny jsou v programu napevno

A které to jsou?

Olympijský diplom

1) Člunkový běh na 4 x 10 m jako alternativa k sprintu na 60 m

Potřebujete dva kužely, stopky. Kužele (cca 20 cm vysoké) rozmístíme ve vzdálenosti 10 metrů od sebe a vyznačíme startovní čáru. Měříme celkový čas.

2) Zkrácené sedy lehy s dotykem kolen křížem nebo Sedy lehy na 60 sekund s ringokroužkem jako alternativa ke zkráceným leh sedům

Zkrácený sed leh s rozsahem lopatky na zemi – dotyk ruky opačného kolene. Počítáme kolikrát se žák dotkne opačného kolene bez časového limitu. Při sed lehu s ringokroužkem sledujeme dotyk lokty kolen a držení ringokroužku za hlavou. Rozhodčí (jeden na jednoho soutěžícího) počítají počet kompletních sedů lehů.

3) Beep test (progresivní člunkový běh na 20m) jako alternativa k běhu na 500/1000 metrů

Kužely jsou rozmístěné 20 metrů od sebe. Testovaný běží od čáry k čáře s dotykem čáry nohou. Rychlost běhu je kontrolována zvukovými signály, kdy se musí testovaný dotknout nohou čáry. Signály se v průběhu času zrychlují. Na každý zvukový signál musí testovaný dosáhnout na protější čáru. Test končí, když testovaný nedošlápne při signálu za čáru a to dvakrát za sebou. Měříme počet uběhnutých úseků.

Odznak všestrannosti

1) Člunkový běh na 4 x 10 m jako alternativa k 60 m

Potřebujete dva kužely, stopky. Kužele (cca 20 cm vysoké) rozmístíme ve vzdálenosti 10 metrů od sebe a vyznačíme startovní čáru. Měříme celkový čas.

2) Opakovaný pětiskok jako alternativa ke skoku dalekému

Skok od libovolné čáry, pět skoků za sebou. Skáče se pravá – levá – pravá – levá – pravá anebo naopak. Měří se poslední stopa, pata chodidla po pátém skoku

3) Výdrž ve shybu jako alternativa ke shybům

Výdrž ve shybu na čas, držení nadhmatem.