Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

S novým školním rokem vstříc pohybu! Startuje další ročník Sazka Olympijského víceboje

Nový ročník největšího školního sportovního projektu je tady! Sazka Olympijský víceboj dětem prozradí, zda jsou vytrvalostní, rychlostní nebo silový pohybový typ a ukáže jim, že sport je zábava a měl by být součástí každodenního života. Zapojit se mohou stejně jako v předchozích letech základní školy a nižší stupně šestiletých či osmiletých gymnázií. „1. září statujeme nový ročník. K našemu ostrému startu také patří Republikové finále, jehož součástí bude letos tisková konference, na které bude oficiálně oznámen start dalšího ročníku,“ říká projektový manažer Petr Marinčič.

S novým školním rokem vstříc pohybu! Startuje další ročník Sazka Olympijského víceboje

Sazka Olympijský víceboj se skládá ze tří částí – Olympijského diplomu, Odznaku všestrannosti a Paralympijské výzvy. V rámci Olympijského diplomu absolvují děti na hodinách tělocviku osm disciplín, kterými jsou například zkrácené sedy-lehy nebo sprint na 60 m. Dosažené výsledky se promítnou do diplomu, který na konci školního roku obdrží s analýzou pohybových předpokladů a informacemi, na které sporty by se mohly zaměřit a kde nejblíže naleznou příslušné kluby.

„Loňský rok nám ukázal, že po dvouleté covidové pauze začínají mít děti opět chuť sportovat. A naše finální výstupy za rok 2021/2022 to jen potvrdily. Těšíme se na nový školní rok, školy, učitele a děti a na všechny sportovní zážitky, které s nimi v rámci projektu společně prožijeme,“ doplnil Marinčič.

Plnění disciplín je rovněž podstatou Odznaku všestrannosti, který je ale na rozdíl od Olympijského diplomu doporučen žákům druhého stupně. Úkolů je připraveno více a děti prověří své síly při plavání nebo třeba driblování s basketbalovým míčem. Navíc budou sbírat body a za jejich součet v závěru obdrží bronzový, stříbrný, zlatý či dokonce diamantový odznak. Disciplíny Olympijského diplomu i Odznaku všestrannosti si mohou v Paralympijské výzvě vyzkoušet také děti s handicapem. Diplom dostanou už za jeden absolvovaný úkol.

Analýza předpokladů i trénink s olympioniky

Cílem projektu je zatraktivnit hodiny tělocviku a motivovat děti k všestrannému rozvoji. Připravené cviky otestují jejich rychlost, ohebnost, vytrvalost, sílu, hbitost, rovnováhu, silovou vytrvalost a také výbušnost. Ti, kteří se zúčastnili již v předchozím školním roce, získají informace o zlepšení či zhoršení svých výkonů. Všichni navíc budou mít možnost porovnat se s vrstevníky stejného věku a pohlaví.

A to stále není všechno. V rámci Odznaku všestrannosti se mohou školy přihlásit rovněž do postupové soutěže skládající se z okresních a krajských kol. Ta vyvrcholí dvoudenním republikovým finále za účasti známých osobností nejenom ze světa sportu. Kromě toho jsou ve hře Olympijské tréninky s českými úspěšnými sportovci nebo poukazy na nové sportovní vybavení pro školu. Ambasadory projektu jsou například Jiří Prskavec, David Svoboda a další olympionici.

Registrace probíhá na webových stránkách. Na množství zapojených žáků nezáleží a ke cvičení nejsou potřeba žádné speciální pomůcky či vybavení. Stačí motivace, radost z pohybu a nebát se přijmout výzvu.