Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

Republikové finále OVOV 2015

Republikové finále OVOV 2015

Talentované školáky podpořily na republikovém finále OVOV desítky olympioniků včetně Věry Čáslavské

Počtvrté v řadě vyhrál třináctiletý talentovaný atlet Tomáš Kratochvíl ze Základní školy Školní Kaplice republikové finále Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů, jehož organizaci letos poprvé převzal Český olympijský výbor. Famózní výkon předvedla vítězka kategorie čtrnáctiletých dívek Dominika Roztočilová z Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech, když zvládla během dvou minut 141 kliků. Nejvyšší bodový součet v historii OVOV – 10 023 bodů – si připsal patnáctiletý Radim Kuřina. Žák ze ZŠ Uherské Hradiště Sportovní je nyní již trojnásobným vítězem republikového finále, jehož se 11. a 12. září na Julisce zúčastnilo 641 školáků ze 170 českých škol i z Maďarska, Polska a Slovenska. Podpořit je přišly desítky olympioniků včetně sedminásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské.

„Vidím tu spoustu talentů. Nebude dlouho trvat a někteří z nich budou stát na stupních vítězů na mistrovství Evropy, světa nebo na olympiádě,“ řekl zakladatel projektu Robert Změlík. „S Romanem Šebrlem jsme ve školním věku zažili odznak zdatnosti a to nás vedlo nejen k desetiboji, ale ke konceptu sbírání odznaků a zlepšování se. Když se někdo zlepšuje, tak ho to motivuje. Má potom chuť sportovat. A sport opravdu formuje.“

Vedle vlastního soutěžení mohly děti vyzkoušet například mini stolní tenis nebo se naučit triky
s footbagem. A hlavně měly příležitost setkat se s osmi desítkami olympioniků, mezi nimiž nechyběli například olympijští medailisté Jiří Adam, Roman Šebrle, Imrich Bugár, Adolfina Tačová, Věra Růžičková, Jiří Daler, Vítězslav Mácha, Šárka Kašpárková nebo Oldřich a Pavel Svojanovští a řada dalších osobností.

Na slavnostním zahájení nechyběl Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky. Dětem popřála sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. „Chcete se dostat na olympiádu?“ ptala se gymnastická legenda dětí. V odpověď ze hřiště hromově zaznělo: „Ano!“

Exhibici hvězd, které se zúčastnili například režisér a herec Jakub Kohák, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda se svým dvojčetem, triatlonistou Tomášem, freestyle motokrosař Petr Pilát, basketbalista Lukáš Kraus nebo dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Martin Doktor a jeho následovník Martin Fuksa, vyhrála tyčkařská dvojice Jan Kudlička a Štěpán Janáček.

„Pro děti je důležité, že se mohou setkat s tolika osobnostmi,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, který se zúčastnil vyhlášení vítězů. „Bylo úžasné vidět na jednom místě tolik dětí a učitelů zapálených do sportu. Atmosféra byla vynikající.“

Republikové finále by se neobešlo bez pomoci armády a policie, vojáci fungují jako rozhodčí, policisté vedou jednotlivé týmy. Vrcholná akce Evropského týdne sportu v rámci kampaně Evropské komise #BeActive, jejímž cílem je přitáhnout Evropany ke sportu, završila uplynulý ročník OVOV. Do toho dalšího se však školy mohou hlásit na www.ceskosportuje.cz/sazkaolympijskyviceboj už od úterý 15. září, kdy startuje nový ročník Sazka Olympijského víceboje, do nějž OVOV patří.

„Sazka Olympijský víceboj ukazuje všem dětem, že sport může být dobrou náplní volného času. Jsem rád, že se jeho součástí stal i Odznak Všestrannosti Olympijských Vítězů, který je vhodnou nadstavbou, především pro sportovně talentované děti. Vítězům republikového finále blahopřeji a věřím, že všichni jeho účastníci si dva dny plné sportu užili,“ uvedl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.