Presunout na hlavní obsah

Zjistili jsme, že používáte starý prohlížeč, který bohužel nedokáže správně zobrazit všechny prvky této stránky. Prosíme, stáhněte si jeden z novějších prohlížečů, například Google Chrome nebo Firefox, který se aktualizuje sám a zajistí vám komfortní a ničím nerušené surfování.

Stáhnout Google Chrome Stáhnout Firefox

#BEACTIVE: Evropská komise chce rozhýbat obyvatele

#BEACTIVE: Evropská komise chce rozhýbat obyvatele

#BEACTIVE: Evropská komise chce rozhýbat obyvatele, Česko se zaměřuje na děti

Celkem 59 procent Evropanů sportuje zřídka nebo dokonce vůbec. Téměř 40 procent prosedí více než 5,5 hodiny denně. Jen sedm procent žen a devět procent mužů sportuje víc než pětkrát týdně. Fyzická aktivita obyvatel Evropské unie stagnuje, v některý státech dokonce klesá. Proto Evropská komise spustila celoroční kampaň #BEACTIVE, kterou v pondělí 7. září zahájil Evropský týden sportu. Cílem kampaně je přitáhnout Evropany k pohybu
a sportu bez ohledu na věk, bydliště, původ nebo fyzickou zdatnost a také upozornit na negativní dopady, které má nedostatek fyzické aktivity na celou společnost a zdraví lidí.

V Česku spadá podle průzkumu Eurobarometr 64 procent lidí do kategorie nesportuje nebo sportuje jen zřídka. Český olympijský výbor, jenž je národním koordinátorem kampaně, se dlouhodobě snaží zvrátit tento nepříznivý trend v rámci projektu Česko sportuje. Do něj spadá i Sazka Olympijský víceboj, jehož cílem je přitáhnout ke sportu školáky. Česko sportuje však zároveň zastřešuje řadu sportovních akcí.

„Také do kampaně BEACTIVE se mohou zapojit organizátoři různých závodů. Český olympijský výbor se v průběhu Evropského týdne sportu, v jehož rámci spolufinancuje projekty Evropská komise, zaměřuje na pohybové aktivity dětí a mládeže v souladu se svými současnými a probíhajícími projekty. Proto bude hlavní zářijovou akcí republikové finále Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů,“ uvedl Roman Kumpošt, předseda Komise zahraničních vztahů Českého olympijského výboru.

Republikové finále OVOV podpoří hvězdy včetně olympijského vítěze Svobody

Finále šestého ročníku úspěšného projektu OVOV, jenž založili olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle a který je součástí Sazka Olympijského víceboje, proběhne 11. a 12. září na Julisce. Závodit v kategoriích jednotlivců i družstev bude 608 školáků ze 170 škol z celé České republiky a také 33 dětí z Polska, Maďarska
a Slovenska. Soutěžit v desítce disciplín bude i padesát učitelů. Na organizaci závodů se bude podílet stovka policistů a osmdesát vojáků. „Jejich pomoci si velmi vážíme,“ řekla Šárka Kašpárková, mistryně světa a bronzová olympijská medailistka v trojskoku a jedna z hlavních organizátorek OVOV. „Těší nás zájem, který náš projekt u dětí vzbuzuje.“

Soutěžící školáky podpoří více než šest desítek olympioniků minulosti i současnosti, z nichž se někteří poměří v disciplínách OVOV v rámci páteční podvečerní exhibice. Mezi jejími účastníky nebude chybět olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, jenž bude v souboji osobností závodit v jednom týmu se svým bratrem Tomášem, který se věnuje triatlonu. Svoboda podporuje projekt OVOV a dětské sportovní aktivity dlouhodobě. Je ambasadorem Sazka Olympijského víceboje.

„Pohybová všestrannost je využitelná po celý život. Když se dítě umí pohybovat lehce, snadno vyřeší spoustu problémů oproti někomu, kdo neumí udělat ani kotrmelec. To je věc, kterou člověk ocení vždycky, ať už bude chodit na hory nebo se bude chtít projet na kole nebo bude muset udělat nějakou fyzicky náročnou práci. Všestrannost je super,“ soudí David Svoboda, jenž na nedávném mistrovství Evropy vybojoval místo pro olympijské hry v Riu de Janeiru.

Od OVOV na Olympiádu dětí a mládeže

Republikové finále OVOV začne v pátek 11. září v 9.00, exhibice osobností odstartuje v 17.25. Chybět by na ní neměl ani Robert Změlík, který společně s Romanem Šebrlem přišel s úspěšným projektem OVOV, díky němuž přitáhli ke sportu desetitisíce dětí. Vítězové finále převezmou ceny v sobotu 12. září ve 14.45. Jedním z favoritů na úspěch bude Tomáš Kratochvíl. Už v roce 2011 závodil jako devítiletý mezi o rok staršími chlapci a skončil ve finále OVOV druhý.
O rok později vyhrál a vítězství si ve své kategorii připsal i v letech 2013 a 2014. Letos může přidat čtvrtý triumf v řadě.

Jeho cesta od školního projektu však vedla dál, až do atletického klubu Sokol České Budějovice. Letos Tomáš Kratochvíl vyhrál na Olympiádě dětí a mládeže v Plzni mezi mladšími žáky šedesátku překážek a dálku a také ve své kategorii kraluje domácím tabulkám. „Je to krásná ukázka toho, že motivovat školáky k pohybovým aktivitám
a nabízet jim je na různé úrovni má smysl. Většina dětí se nebude věnovat sportu vrcholově, ale pokud jim láska k němu zůstane i v dospělosti, bude to výhra. Proto jsou důležité aktivity jako Evropský týden sportu a kampaň BEACTIVE,“ řekl Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru.

#BEACTIVE: Zapojit se mohou i další organizátoři

Evropský týden sportu se zaměřuje na to, jak mohou lidé vylepšit své pohybové návyky ve školách, na pracovištích, venku, ale i ve sportovních klubech a fitness centrech v 28 zemích Evropské unie i v Makedonii, Norsku, Lichtenštejnsku, Turecku a na Islandu. Přehled aktivit a závodů sdružených pod hashtagem #BEACTIVE lze najít na stránkách www.ceskosportuje.cz/tydensportu, kde také organizátoři dalších akcí najdou cestu, jak se přihlásit. V Česku se pro období od 7. do 30. září zapojilo prozatím 28 podniků z různých koutů republiky.

Více informací najdete na:

www.ceskosportuje.cz/tydensportu

http://ec.europa.eu/sport/week/index_en.htm.